Tegevused Hiiumaal: Mida teha ja kuhu minna?

Kalapüük

Kala saab püüda Hiiumaal sooja kevade korral juba märtsi lõpust. Kui jää on sulanud ja jõed suubuvad vabalt lahte, võib kindel olla, et ka esimesed kalad on kohal.
Aprilli algusest saab Orjaku ümbruses õngitseda nii Särga kui Säniast. Kuni maini kestab särjepüük Kõrgessaares, Suuremõisas ja Vaemla jõgede äärtes.

Tulge püüdke kala Orjaku lahesilma kaldal (Dagenist vaid 0.5km kaugusel). Kui soovid kalastuspaketti, siis uuri Hõbekala pererahvalt, nemad on selleks puhuks kokku pannud ühe väga vinge puhkuse. Kui soovid maja koos paadiga, siis uuri meilt Mõisakoha ööbimise kohta või kirjuta Kassari Puhkekeskusesse. Nemad pakuvad puhkemaja koos kahe paadiga Sääre Tirbi juures.

Jää kadumisega jõuavad meie vetesse ka forell, tursk ja haug. Parimad püügikohad on Tahkunast Kalanani ning neid kaunidusi võib leida meie vetes kuni juuni keskpaigani. Mais lisandub ka tuulehaug. Parim püügikoht on Jausa laht.

Avastusretk jalgrattaga

Üks kõige vingemaid viise selle maagilise saare avastamiseks on rentida jalgratas ja hakata aga väntama.

Hiiumaal on umbes 320km rannajoont ja jalgrattaga ligipääsetavaid metsatukkasid ning lahesoppe on palju. Mandrilttulijale on kõige lihtsam küsida pakkumine Citybikest. Annad neile oma pagasi, mille nad Hiiumaal majutusasutusse toimetavad ja ise asud jalgrattaga tulema.

Saarel on kergliiklustee Kärdlast Tahkuna suunas, mille juurde jääb palju militaarrajatisi ning mida rattaga kergesti avastada saab. Palju on metsaradasid ning üks jagu saart tuleb läbida maanteel sõites. Õnneks on Hiiumaa päris pisikene saar, mille pikim sirge on Sarvest Kõpuni – 60km. Enamus saart on kulgeb mürast eemaldunud vaikuses, mida täiustavad looduskaunid metsad ja erinevaid vaatamisväärsused. Kui tervet saart avastada rattaga ei soovi, siis pakub Dagen Haus võimalust teha tiir Kassaris saarel. Ratta saad meilt hinnaga €12/päev.

Ratsutamine Kassaris

Lisaks Dagen Haus luksuslikule majutusele leiab idülliliselt Kassari saarelt ka Baltikumi kõige eksklusiivsema ratsabaasi.

Siin leiab igaüks endale sobiva ratsu ja saab valida nii tunnise terke kui ka mõnepäevase rännaku vahel. Aeg tuleb kindlasti broneerida ning Kassari ratsabaasi pererahvaga võimalused läbi arutada.

Kolm kuulsat tuletorni

1873. aastast pärit Tahkuna tuletorn asub Hiiumaa põhjatipus ja on 42.5 m kõrge.

Meie vanim ja maailmas täna vanuselt kolmas veel tegutsev tuletorn asub Kõpu poolsaarel ja kannab nime Kõpu tuletorn. Tuletorn ehitati 67 meetri kõrgusele üle merepinna Hiiumaa kõrgeimasse punkti. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja tuli on merepinnast 102,6 meetri kõrgusel, millest kõrgemal majakatulesid Läänemere ääres ei ole.

Siit edasi saab liikuda täiesti Ristna otsa ja avastada enda eest ilus punane Ristna tuletorn. Ristna tuletorn rajati Tahkuna tuletorniga samal aastal.

Täna on kõigi kolme tuletorni juures suvisel ajal kohvik ja välisalal mõnus istumine. Tule ja naudi Hiiumaa erinevaid maitseid ja loodust

Kärdla kultuur

1564. aastal rajatud rootslaste esialgsest asundusest on tänaseks välja kasvanud üks kaunis väikelinn oma sadama ja lennujaamaga.

Siin leiad erinevaid muuseume, galeriisid, kaupluseid, kohvikuid, restorane ning palju muid põnevaid paiku erineval hooajal.

Dagen Haus julgeb igal aastaajal soovitada šampanjabaar “Kork-i”, kus toimub päris tihti uusi huvitavaid üritusi. Lisaks kinoõhtutele saab seal alati mekkida mõnda mõnusat šampanjat ja nautida hubast interjööri ja pererahva seltskonda puhveti diivanil. Toimuvate üritustega saad ennast kursis hoida “Kork-i” Facebooki lehel.

RMK matkarajad

Hiiumaa on Eestimaa üks looduskauneimaid ja turvalisemaid piirkondi. Mandriga võrreldes on siin palju vaikust ja rahu. Tänu ümbritsevale merele on Hiiumaa puhkealal kliima veidi teistsugune kui mandril – päikesepaistelisi ilmasid on rohkem ja vihma vähem, kevadine õidepuhkemine algab paar nädalat hiljem ning sügis venib pikemaks.

Siin leiab palju inimtühjasid rannaribasid kuhu telk üles panna ning loojuvat päikest nautida. RMK lehel saad end kurssi viia erinevate matkaradadega ja majutusvõimalustega.

Ka Dagen Haus-i lähedal Orjakus on rajatud nii mõnigi matkarada, mis erinevatel aastaaegadel pakuvad imelisi vaateid ja elamusi. Tule ja naudi puhast õhku ning puutumatuid metsasid; vaikust ja rahu looduskaitse-ning matkaradadel, soodes ja saare keskel rabades.

Hiiumaa – üks 15st maakonnast – on väikseima pindala ja rahvaarvuga maakond ent oma suuruselt on Hiiumaa teine saar Eestis.

Hoidke end kursis Hiiumaa sündmustega ning saage rohkem teada saarel toimuvatest üritustest – kuhu minna ja mida teha.